טיפול דינאמי

טיפול פסיכודינאמי (או פשוט - טיפול דינאמי) מתמקד בעולמו הפנימי של האדם ובאופן בו עולם זה משפיע על התנהגותו, רגשותיו, מחשבותיו והקשרים אותם הוא יוצר. אם אתם מחפשים הקלה לקשיים הקשורים ברגשות, מחשבות והתנהגות, ושואפים לצמיחה פנימית ובין-אישית, טיפול דינאמי יכול להיות הדרך הנכונה עבורכם. אתם מוזמנים לפנות להקליניקה ונעזור לכן למצוא את המטפל המתאים עבורכם.

טיפול דינאמי הינו גישה טיפולית אשר רואה את האדם כמורכב משכבות שונות של מודעות, אשר משפיעות, כל אחת בדרכה, על המחשבות, הרגשות וההתנהגות של האדם. טיפול פסיכודינאמי מתמקד בעולמו הפנימי של האדם ובאופן בו עולם זה משפיע על הקשרים הבינאישיים שהוא יוצר, על תפיסתו העצמית, על תפקודו בעולם ועל הדיאלוג שלו עם עצמו ועם אחרים. גישה זו מאפשרת לשפוך אור על תכנים וקונפליקטים פנימיים, מודעים ולא מודעים, מתוך הבנה שאלו משפיעים על האדם לא פחות, ואפילו יותר, מאלו המודעים. טיפול דינמי שם לרוב דגש מיוחד על קשרים משמעותיים שאדם חווה בעברו ועל האופן בו הם משפיעים על טיב הקשרים שהוא יוצר בהווה. ההנחה היא שאדם המבין באופן מעמיק את עולמו הפנימי על רבדיו השונים, יוכל להתמודד טוב יותר עם קשיים בהווה ולשנות דפוסי התנהגות שמעכבים אותו בהשגת מטרותיו.

 

במקרים מסוימים, הטיפול הדינאמי ישים דגש על הקשר שנוצר בחדר הטיפול עצמו, ובאופן בו קשר זה משחזר קשרים מחוץ לחדר. כך, דרך הקשר הטיפולי, עשויים לקום לתחייה תהליכים התפתחותיים רלוונטים, ויש אפשרות לאיתורם של קונפליקטים וחסכים מוקדמים ולבנייתו של מבנה מנטלי שלם יותר. בשל כך, באופן מסורתי, הטיפול הפסיכודינמי הנו לרוב מעמיק וממושך, ומבוסס על קשר אשר מופרד מהעולם שבחוץ.

 

​נהוג לסמן את תחילתו של טיפול דינאמי בתיאוריות הפסיכואנליטיות של זיגמונד פרויד. עם זאת, כיום, טיפול דינאמי מהווה מטריה רחבה לעשרות סוגים וגישות טיפוליות אשר משולבות במהלך הטיפול.

טיפול דינאמי מתקיים לרוב בתדירות של אחת לשבוע, ובמהלכו, בין היתר, נעשה ניסיון לחקור את הלא מודע של המטופל. אותו איזור בו דרים בצוותא רגשות כמוסים מהעבר, פנטזיות, חוויות קשות או נפלאות, חרדות, התקבעויות ומשאלות. אותו איזור בו נמצא הבסיס לאופן בו אנו חושבים ומבינים את העולם, בו נוצרים אבני הבניין לחלומות וליצירות אומנות. חקירה זו נועדה "להעלות" חוויות ותפיסות מן הלא מודע אל המודע, ובכך לאפשר הבנה, בחירה ובהירות רבה יותר לדברים שמניעים את האדם. מעבר זה מן הלא מודע למודע, יאפשר לאדם לחיות את חייו עם הבנה ושליטה רבות יותר, ותוך חווית חיים עשירה ומגוונת. כמו כן, יאפשר לאדם להכיר את עצמו ברבדים קיומיים ונפשיים עמוקים, לוותר על דפוסי התנהגות וחשיבה הרסניים ולמצוא דפוסים יעילים יותר.

 

לעיתים נראה שיש קושי להגדיר מהם ה"כלים" הטיפוליים בהם המטפל עושה שימוש במהלך טיפול דינאמי. ניתן לאמר, שתפקידו של המטפל, הוא לזהות את החלקים הלא מודעים אצל המטופל, שבאים לידי ביטוי דרך אסוציאציות, חלומות, התנהגות, שפת גוף וכמובן, תיאור התנהגויות ואירועים מחיי היום יום. תוך שימוש בניסיון, הקשבה, אמפתיה, רגישות, ידע תיאורטי, ואפילו מתוך החוויות שלו עצמו, המטפל יזהה אלמנטים לא מודעים בחייו של המטופל, ויתווך לו אותם דרך שיקוף או פרשנות.  

 

מטרת טיפול דינאמי היא לתת מענה והקלה לקשיים הקשורים ברגשות, מחשבות והתנהגות, ולהוביל לצמיחה פנימית ובין-אישית. טיפול פסיכודינמי מתאים לכל מי שמרגיש שאינו מצליח להפיק מחייו את המירב, שמתמודד עם מצוקה רגשית ושחווה קשיים בהתמודדות עם משימות שונות העומדות בפניו. 

באופן ספציפי טיפול דינאמי מתאים לסובלים מההפרעות חרדה (הפרעת חרדה מוכללת, פוביות ספציפיות, התקפי חרדה, אילמות סלקטיבית, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הפרעות במצב רוח (דיכאון, הפרעה בי-פולרית), קשיים ביחסים בין אישיים (קשיים במיומנויות חברתיות, קשיים זוגיים, קושי ביצירת קשר, חרדה חברתית, דימוי עצמי נמוך), משברים אישיים (פיטורין, גירושין, התמודדות עם אבל, אובדן, טראומה) והפרעות בהתנהגות (קשיי התארגנות ובקרה, ניהול כעסים, וויסות רגשי, הפרעת קשב וריכוז), הפרעות אכילה (אנורקסיה, בולמיה, אכילת יתר) ועוד. 

לפרטים נוספים אודות טיפול פסיכודינמי אתם מוזמנים ליצור קשר עם הקליניקה ונשמח להתאים לכם את המטפל המתאים ביותר.

© 2017 by Moshe Ron Glait for haclinicapsy.com