אבחון פסיכו דידקטי - הקליניקה  (חזרה לתפריט)

 

אם ילדכם סובל מקשיים בתחום הלימודי, פנו עוד היום לביצוע אבחון פסיכו דידקטי על ידי פסיכולוג במרכז הרב תחומי לאבחון וטיפול פסיכולוגי - הקליניקה.

 

מטרתו של אבחון פסיכו דידקטי הינו לאתר קשיים בתחום הלמידה והקשב. במהלך אבחון פסיכו דידקטי נבדקות יכולות הלמידה של הילד בתחומים שונים; הרגלי הלמידה שלו, קשיים בתחומי למידה ספציפיים, לקויות למידה ויכולות קשב וריכוז. כמו כן, נבדקות יכולותיו הקוגניטיביות הבסיסיות, ומוערכים אלמנטים רגשיים אשר עשויים להקשות על תהליכי הלמידה. בסופו של אבחון פסיכודידקטי, מוצעות דרכי התמודדות מתאימות לקשיים מהם סובל הילד, ובמידת הצורך ניתנות המלצות להקלות בדרכי היבחנות.

אבחון פסיכו-דידקטי מתבצע לרוב לאחר פניה של בית הספר בו לומד הילד, כאשר מוריו, אשר מכירים אותו ואת יכולות הלמידה שלו, מעריכים כי יש לאבחן באופן מקצועי את הסיבה לקשייו הלימודיים. עם זאת, לעיתים צוות בית הספר מתקשה לזהות האם תלמיד מסוים זקוק לאבחון פסיכו דידקטי, מכיוון שחלק ניכר מתהליך הלמידה מתבצע בשעות אחר הצהריים בבית. כלומר, גם ללא הפניה ישירה מצוות בית הספר, במידה ואתם חשים כי ילדכם מתקשה בלימודים והישגיו במבחנים לא משקפים את יכולותיו, רצוי לפנות לאבחון פסיכודידקטי.

פעמים רבות אבחון פסיכו דידקטי יציע פתרונות נקודתיים לקשיים מהם סובל הילד. פתרונות אלו יכולים לנוע החל מדרכי למידה שונות, עזרה או מתן הקלות בתחומים ספציפיים, ועד לבדיקה האם הילד זקוק לטיפול ספציפי להפרעת קשב וריכוז. נקודה זו משמעותית, מכיוון שכיום הורים ומורים רבים ממהרים לאבחן ילדים המתקשים בלימודים כסובלים מבעיית קשב וריכוז מבלי שיש להם את הידע הנדרש, ומבלי שקיימו אבחון מקצועי.

יש לזכור, כי בעידן של היום, כאשר לילדים יש גירויים רבים מסביבם בכל עת, לשבת שעות רבות וללמוד הינה משימה שאינה טבעית עבורם, הן בבית והן בכיתה. אין זה אומר כי לילד ישנם ליקויי למידה או הפרעות קשב ויתכן כי דעתו פשוט מוסחת מהגירויים הרבים בסביבתו והוא זקוק לסיוע במציאת דרך הלמידה המתאימה לו.

אם אתם חשים כי ילדכם סובל מקשיים בלימודים, מתקשה לשבת וללמוד בשעות בית הספר או בשעות אחר הצהרים או מתקשה להתמודד עם מבחנים בצורה מוצלחת, בהקליניקה - מרכז רב תחומי לאבחון וטיפול פסיכולוגי - נוכל להתאים את האבחון המתאים לצרכיו, ולהמליץ על דרכי התמודדות שיאפשרו לו, ולכם, לצאת לדרך חדשה.

קורס NLP/ הכשרת NLP/ לימוד NLP - הקליניקה  (חזרה לתפריט)

הכשרת מטפלים בשיטת NLP - בואו ללמוד את הטכניקות והכלים ותגיעו לרמת MASTER בעזרת קורס NLP מתקדם.

אם אתם רוצים ללמוד להיות מנחי ומאמני NLP, הירשמו ל קורס NLP שאנו מציעים בהקליניקה. אצלנו תוכלו ללמוד לדרגת NLP Certified Practitioner ולדרגת NLP Master Practitioner. הלימודים יקנו לכם את הכלים, הטכניקות והניסיון להשתמש ב-NLP בעבודה עם לקוחות. בסוף קורס NLP כל משתתף ידע כיצד להוביל סדרת מפגשים בשיטת NLP, ובנוסף, יעבור תהליך אישי ויחווה שינוי חיובי בחייו.

NLP (ניתוב לשוני פיזיולוגי), הינה גישה לתקשורת ישירה ואישית עם התת-מודע שלנו. תקשורת זו מאפשרת לאדם "לשכתב" ו"לתכנת" את התת-מודע שלו בדרך בה הוא בוחר, ובכך, תוך זמן קצר ומוגדר, לבצע שינויים מהירים בהרגליו ובדרכי החשיבה. שינויים אלו יאפשרו לאדם לגשת אל מטרות בחייו באמצעים שונים משהורגל אליהם ולהתמודד עם המשימות שבדרך באופן אפקטיבי יותר.

כגישה טיפולית, ה- NLP מעודדת תקשורת מיטבית בין אדם לעצמו, ומובילה להתפתחות אישית משמעותית. הגישה נמצאת על קו התפר שבין אימון לטיפול, היא קצרת מועד, מכוונת מטרה ועוסקת בפן הרגשי והקוגניטיבי. השיטה נולדה על ידי ריצ'ארד בנדל וג'ון גרינדר אשר חחקרו מטפלים אשר הגיעו לתוצאות מדהימות עם מטופליהם, ובתהליך של תצפית ולימוד יצרו מודל לדרך בה הם מתקשרים, עובדים ויוצרים פריצות דרך עם הלוקחות שלהם. מודל מצוינות זו זכה לכינוי – NLP.

ניתן לאמר שה- NLP הינה שיטה לחקר החוויה הסובייקטיבית. על פי המודל, אנו לא חווים את המציאות כפי שהיא, אלא, יוצרים באופן לא מודע מפה של המציאות מתוך הקלט החושי (neuro) שלנו. מפה זו מארגנת את המידע שאנו קולטים לכדי יצוגים מנטלים בעלי משמעות בעזרת שימוש בשפה (linguistic). היצוגים המנטלים הללו בסופו של דבר מניעים את ההתנהגות (programming) שלנו. בתהליך הטיפולי/אימוני, המנחה עוזר ללקוח לשנות את היצוגים הפנימיים, את המחשבות והתפיסות שלו, כך שהוא יוכל לרכוש התנהגויות חדשות שיצרו את השינוי המיוחל. הנחת היסוד היא שכל דפוס התנהגות ניתן ללמידה, מידול, לימוד ושינוי.

NLP היא גישה הרואה את החיים כהזדמנות נדירה וחסרת תקדים כדי ללמוד ולהתפתח. עם השנים ה- NLP התארגן לכדי שיטת עבודה מסודרת הכוללת סט כלים וטכניקות מגוונות. מנחה NLP מיומן שעבר קורס NLP יוכל להוביל סדרת מפגשים עם לקוחותיו דרך כלי ה- NLP ולהקנות להם את הכלים, הטכניקות והניסיון כדי לעבור תהליך אישי ולחוות שינויים חיוביים בחייהם.

לקבלת מידע נוסף על קורס NLP התקשרו או השאירו הודעתכם ונשוב אליכם.

 
 

קורס ACT/ הכשרת ACT/ לימוד ACT - הקליניקה   (חזרה לתפריט)

אם אתם רוצים להוסיף את הכלים של ACT לארגז הכלים הטיפולי שלכם, בהקליניקה תוכלו ללמוד קורס ACT בסיסי ו הכשרת ACT למתקדמים. הלימודים יקנו לכם את הכלים, הטכניקות והניסיון להשתמש ב-ACT  בעבודה עם מטופלים.

לימודי ACT (טיפול בקבלה ומחויבות), יאפשרו לכם להתמחות בגישה טיפולית המבוססת על התפיסה שיש לגשת לכל רגש, תחושה ומחשבה בעיניים פקוחות, ומתוך נקודת מבט רכה ומקבלת. בעשותנו כך, נוכל לחוות את רגשותינו ודפוסי החשיבה שלנו באופן המדויק ביותר ולא נמנע מתחושות, מחשבות ורגשות שאנו תופסים כשליליים. גישה זו תעצים ותעמיק את החוויה האנושית שלנו, ותאפשר לנו לנקוט בהתנהגות גמישה ויעילה במצבי מצוקה.  

 

מטרת השיטה והקו המנחה שלה אינם ביצוע שינוי במחשבות וברגשות של האדם, אלא לימוד כיצד לקבל ולהכיל אותם בתוך המבנה הפסיכולוגי שלו. כלומר, במקום ללמוד "לגרש" או "למנוע" ממחשבות ורגשות מסוימים לחדור לתוך רצף החשיבה וההוויה, השיטה מלמדת את היכולת לפתח גמישות פסיכולוגית אשר תאפשר לאדם לקבל את המחשבות והרגשות הללו, כחלק מהחווייה האנושית. על מנת שיוכל לעשות זאת, קורס ACT  מכוון לשימת לב להווה, לרגע, תוך ראיה רחבה של הרגשות והמחשבות ובלי הצורך לגנות אותן ולהגן מפניהן.

הגישה נחשבת כחלק מהגל השלישי של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) והיא מושפעת מתורות אקזיצטנציאליסטיות ובודהיסטיות. תורות אלו מכוונות אותנו לקבל את הפגיעות והכאב, ממש כמו את השמחה והרוגע, כחלק מהחוויה האנושית השלמה. על פי הגישה, מחשבות ורגשות קשים או לא נעימים אינם "טובים פחות" או "לא נכונים" לעומת רגשות ומחשבות נעימים. גם אלו וגם אלו הינם חלק ממורכבות האדם, ועלינו להתייחס אליהם בסקרנות, רגישות ועניין.

 

השיטה למעשה יוצאת כנגד הרצון האנושי האוטומטי לשלוט על רגשותינו ומחשבותינו, ומציעה להשקיע את המאמץ המנטלי בקבלתם, ולא בניסיון (כושל) לשלוט עליהן. על פי שיטה זו, תחושות של חרדה, עצב, תסכול וקנאה הינן "מתנות" לחיים, ממש כמו שמחה, התלהבות ורוגע. מאבק בתחושות אלו יוסיף לתסכול ולסבל וימנע מאיתנו ללמוד מרגשותינו ולהוסיף אותן לחווית החיים השלמה.

קבלה של תחושות קשות כמובן לא יעלים אותן, אבל ימנע מהן להיות אלו המובילים את מסלול חיינו. במקומן, נוכל לנסח ערכים אשר משקפים את התפיסות שלנו לגבי החיים ואת האופן בו אנו רוצים לחיות. כך, רגשות חיובים או שליליים, תחושות נעימות או לא נעימות, יהוו כולן חלק מהדרך אל עבר מימוש הערכים שלנו, ולא "זירת קרב" שבה אנו צריכים לנצח. ב טיפול ACT, המטפל והמטופל הינם שותפים לחיפוש הערכים בחיי המטופל. ערכים אלו, כמו מגדלור בחשכה, יהוו את העקרונות הבסיסיים לפעולה, את הכיוון הנכון להגיב ולפעול ממנו, וישקפו את החוזקות, האמונות והמידות של המטופל. בניגוד למטרות, שהשגתן או הכישלון בהשגת יוביל לשוטטות קבועה בתחושות של סיפוק ותסכול, ערכים יהווה שער לחיים שמונעים מההווה, מהרגע, ומאפשרים לנו להתקרב לחיים שאנו רוצים לחיות.

 

חרדה/ טיפול בחרדה/ הפרעת חרדה - הקליניקה  (חזרה לתפריט)

אל תתנו לחרדה לשתק אתכם. טיפול בחרדות יכול להעלות את איכות חייכם ולעזור לכם להיות אנשים חופשיים יותר. היכנסו לקבלת מידע נוסף על הפרעת חרדה ועל טיפול המתאים לכם.

הפרעות חרדה, או סימפטומים של חרדה, לחץ ומפתח עלולים להוביל למצוקה קשה ולפגוע בחיי הסובלים מהם. טיפול מתאים אשר יאפשר הבנה של מקורות החרדה, ולמידה כיצד להתמודד עם ביטויה השונים, יכול להוביל את האדם לפנות אל משימות שונות בחייו מתוך תחושות ביטחון ורוגע, ולאפשר לו להעצים את איכות חייו למצות את הפוטנציאל שבו. 

 

הפרעות חרדה הינן שכיחות ביותר באוכלוסייה וחלק גדול מהפונים לטיפול פסיכולוגי סובלים מהן או מהשלכותיהן. מחקרים שונים מצביעים על אחוזים שונים מקרב האוכלוסיה אשר סובלים מחרדה, אך ניתן לאמר בביטחון, שכמעט כל אדם לאורך חייו יחווה סימפטום זה או אחר של חרדה, לעיתים אפילו מבלי לדעת שבכך מדובר.

 

חרדה בעלת פנים רבות, וביטוייה שונים ומגוונים. תחושות כגון: מתח, חשש, מועקה בחזה, פרפרים בבטן, אי שקט בגוף, הפרעות בשינה, כאבים פיזיים, כעס, זעם, בלבול, תחושת ניתוק, מחשבות ש"נתקעות" בראש ועוד תופעות רבות אחרות, שונות ולעיתים משונות. כלומר, אם "נגדיל את הרזולוציה" על הבנתנו מהם סימפטומים של חרדה, נגלה שכמעט כל אחד חווה לפחות כמה מהן בחייו. הבנת תופעות אלו, והאופן בו מתמודדים עימן, יכול לעשות את ההבדל בין חיים מלאי מתח, תסכול וכאב, לחיים רגועים ומלאים יותר.

 

כשמנסים להתחיל ולהבין מהי חרדה, יש להתחיל מלהבין מהו פחד. באופן פשוט, תגובות פחד הינן תגובות פיזיולוגיות, רגשיות וקוגניטיביות, אשר נועדו להזהיר את האדם מפני סכנה ולהגן עליו. כלומר, הפחד הוא מעיין כפתור אזעקה, הנועד להכין את הגוף והנפש באופן המיטבי להתמודד אל מול סכנה המאיימת על חייו. מתוך הבנה זו, ניתן להמשיל את חרדה ל"אזעקת שווא" של מנגנון הפחד. כלומר, הגוף והנפש מוכנים לקראת סכנה, משחיזים סכינים, אך סכנה כזו אינה קיימת, והאדם נשאר "תקוע" עם תחושות גופניות ונפשיות קשות ללא סיבה אמיתית.

 

על בסיס תופעת החרדה עלולות להתפתח מגוון הפרעות נפשיות כגון: התקפי חרדה, חרדה כללית, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הימנעויות, היפוכונדריה ועוד. עם זאת, גם במקרים בהם סימפטומים חרדתיים לא מסתכמים לקראת הפרעת חרדה, השפעתם על חיי האדם עלולה להיות קשה, להוביל למצוקה רבה, ולמנוע ממנו למצות את הפוטנציאל האנושי שלו באופן מלא.

 

כלומר, הפרעת חרדה, או אפילו חרדה שאינה נחשבת בגדר הפרעה, עלולה להוות מטרד של ממש ולהוריד את איכות החיים של האדם אשר סובל ממנה. סימפטומים של חרדה עלולים לחזור שוב ושוב במהלך החיים, לעיתים להופיע ללא סיבה נראית לעין ואילו פעמים אחרות להופיע על רקע של טראומה או חוויה מעוררת מצוקה.

 

סימפטומים חרדתיים יכולים להתבטא דרך התנהגות, תחושות גופניות, מחשבות או רגשות. סימפטומים התנהגותיים עשויים להיות הימנעות מדברים מעוררי פחד כגון: גבהים, קהל, חיות, מקומות סגורים, מקומות פתוחים וכד'. סימפטומים גופניים יכולים לכלול רעידות, סחרחורת, בלבול, הזעה, דופק מואץ, קושי בנשימה ובדיבור, כאבי שרירים, תחושת חוסר אויר, שינוי בטמפרטורת הגוף, עייפות, בחילה, כאבי בטן, אובדן תיאבון ועוד. סימפטומים מחשבתיים יכולים לכלול הצפה של מחשבות מלחיצות, אשר חודרות לרצף החשיבה ללא רצוננו, מטרידות אותנו לאורך חלקים נרחבים של היום, "מספרות" לנו סיפורי אימה על חיינו ועל הסכנות האורבות לנו, ואינן עוזבות לא משנה כמה נרצה בכך. סימפטומים רגשיים עשויים לכלול רגשות של עצב, כעס, בלבול, אימה, תסכול, דאגנות ועוד. פעמים רבות, סימפטומים אלו מעוררים מצוקה כה רבה, שנוצרת חרדה חדשה - החרדה מפני סימפטומים של חרדה. חרדה זו מצטרפת לחרדות שיצרו אותה, וביחד עלולות ליצור קשת תגובות נרחב של הימנעויות, דרכי התמודדות שליליים, מצוקה קשה, ופגיעה ניכרת באיכות החיים.

 

אנשים אשר סובלים מאחת או יותר מהתחושות המתוארות ואינם פונים לטיפול, עלולים ליצור מגבלות וחסמים באורח חייהם ובאיכותם. לעומת זאת, הבנה של המנגנונים החרדתיים, למידת המקור שלהן, ולמידה ותרגול כיצד להתמודד עימם, יכולה להוביל להקלה גדולה ולפניה למשימות שונות בחיים מתוך ביטחון ועוצמה. טיפול בחרדה על ידי איש מקצוע יכול לשנות את חייו של אדם אשר חווה חרדה, ולהוביל לא רק לתחושת רוגע וביטחון אלא אף לצמיחה וגדילה פסיכולוגית.

 

טיפול CBT/ טיפול CBT לילדים/ טיפול קוגניטיבי התנהגותי - הקליניקה   (חזרה לתפריט)

 

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי) הינו טיפול המיועד למגוון מצוקות נפשיות. הטיפול מעניק כלים יעילים וממוקדים להתמודדות עם מצבי חרדה ודיכאון, קשיים בשינה, הפרעות קשב וריכוז, הימנעויות, כאבים ועוד. בהקליניקה איגדנו צוות טיפולי רב-תחומי מקצועי ומיומן, בעל הכשרה מקיפה בטיפול CBT (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי).

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי) הינו טיפול אשר מאופיין בהתייחסות למרכיבים הקוגניטיביים וההתנהגותיים הקשורים להיווצרות מצוקות נפשיות ולהתמודדות עימן. טיפול CBT מתבסס על התפיסה שבכדי לטפל בבעיה מסוימת צריך לבחון, ובמידת הצורך לשנות, את דפוסי החשיבה וההתנהגות אשר קשורים אליה. כלומר, טיפול CBT יתרכז הן בשינוי תפיסת המציאות של המטופל הקשורה לתפיסות הקוגניטיביות שלו, והן בשינוי דפוסי התנהגות אשר עוקבים אחר התפיסות הקוגניטיביות, משמרים אותן ואפילו מחמירים אותן. במקביל לזיהוי ושינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות, מטפל CBT יציע דרכים יעילות יותר להתמודד עם המצוקות, דרך בחירה של דפוסי חשיבה והתנהגות יעילים יותר. כך, במהלך טיפול CBT תתאפשר הן הבנה של דפוסי החשיבה וההתנהגות שמשמרים את הקושי, והן ולימוד כלים מעשיים להתמודדות יעילה עם המצוקה ברגע האמת וכמניעה. בניגוד לטיפולים אחרים, טיפול CBT יאפשר למטופל להיות אקטיבי וליישם את הכלים הנלמדים בטיפול בחיי היום יום. למעשה, טיפול CBT מהווה מטריה לקשת רחבה של שיטות טיפול הממוקדות בתחומים הקוגניטביים וההתנהגותיים. שיטות כגון: טיפול ACT, מיינדפולנס, ביופידבק, סכמה תרפיה DBT, REBT, PE ועוד רבות אחרות, קשורות להבנה קוגניטיבית-התנהגותית של מצוקה נפשית ושל הדרכים לפתרונה.

 

טיפול CBT מכיל יתרונות רבים. הטיפול הוא לרוב קצר טווח וממוקד בבעיה ספציפית, ונועד להקלה מהירה במצוקה בגינה הגיע המטופל לטיפול. כך, לעומת טיפולים אחרים אשר עשויים להימשך מספר שנים, טיפול CBT אורך בממוצע כארבעה חודשים. הטיפול נבנה בהתאם למצוקה הספציפית איתה הגיע המטופל ובנוסף להבנה כיצד להתמודד עם הסימפטומים האופיינים לה, הטיפול יאפשר לזהות את דפוסי המחשבה וההתנהגות שגרמו לה, ולהחליף אותן בדרכי התמודדות אחרות. בכך, הטיפול מסייע לא רק בשיפור המצב הנקודתי, אלא גם במיגור הגורמים לבעיה. טיפול CBT מבוסס לרוב על שלבים קבועים, ציר זמן מוגדר מראש, ותוך בחינה מתמדת של היעדים שהושגו והמטרות שבדרך. בסיום הטיפול, ניתן לצפות לשינוי ברור במצוקה הגיע המטופל.

 

טיפול CBT יעיל במיוחד למצוקות הקשורות לתחום החרדה. כך, הטיפול יכול להיטיב עם מטופלים הסובלים מפוביות ספציפיות, חרדה כללית, התקפי חרדה, מחד ממקומות פתוחים וסגורים, הפרעות אכילה, קשיים בשינה ופוסט טראומה. כמו כן, הטיפול יכול להיטיב עם מטופלים הסובלים מהפרעות מצב רוח, הפרעות בקשב ובריכוז וכאבים. כמובן, מטפל CBT יכול לתת כלים יעילים לא רק לסובלים ממצוקות קשות, אלא גם לאלו אשר מרגישים שמחשבותיהם והתנהגויותיהם לא משרתים אותם, והיו רוצים לסגל ארגז כלים קוגניטיבי-התנהגותי טוב יותר. עם זאת, יש לזכור- טיפול CBT אינו יעיל לכל אדם ולכל מצוקה, ואבחון ברור של המצוקה ממנה סובל האדם הכרחי בכדי לבחון את מטרת הטיפול ואת שיטת הטיפול המתאימה ביותר.

כחלק מהכלים הנלמדים ומיושמים בטיפול CBT ניתן למצוא טכניקות מגוונות הנוגעות לתחומים הקוגניטיבי וההתנהגותי. טכניקות גופניות כוללות בין היתר טכניקות של נשימה, הרפית שרירים, דמיון מודרך, חשיפה הדרגתית, ביו-פידבק, מדיטציה ועוד. טכניקות קוגניטיביות כוללות בחינת אמונות הבסיס ואמונות הביניים של אדם, המחשבות האוטומטיות שמאפיינות אותו, ואתגור החשיבה על ידי תשאול סוקרטי, רישום מחשבות, שימוש בחשיבה פרדוקסאלית, זיהוי הטיות חשיבה ועוד'.

 

יש חשיבות גדולה לכך שטיפול CBT יעשה על ידי מטפל CBT מקצועי ומוסמך, אשר בנוסף להכרות עם כלי הטיפול הקוגניטיביים-התנהגותיים, יכיר את עולם הנפש, ויהיה בעל תפיסה רחבה ומקצועית של מצוקות נפשיות ודרכי ההתמודדות עימן.

 

טיפול פסיכודינאמי/ טיפול דינאמי/ טיפול דינמי - הקליניקה   (חזרה לתפריט)

טיפול פסיכודינאמי (או פשוט - טיפול דינאמי) מתמקד בעולמו הפנימי של האדם ובאופן בו עולם זה משפיע על התנהגותו, רגשותיו, מחשבותיו והקשרים אותם הוא יוצר. אם אתם מחפשים הקלה לקשיים הקשורים ברגשות, מחשבות והתנהגות, ושואפים לצמיחה פנימית ובין-אישית, טיפול דינאמי יכול להיות הדרך הנכונה עבורכם. אתם מוזמנים לפנות להקליניקה ונעזור לכן למצוא את המטפל המתאים עבורכם.

טיפול דינאמי הינו גישה טיפולית אשר רואה את האדם כמורכב משכבות שונות של מודעות, אשר משפיעות, כל אחת בדרכה, על המחשבות, הרגשות וההתנהגות של האדם. טיפול פסיכודינאמי מתמקד בעולמו הפנימי של האדם ובאופן בו עולם זה משפיע על הקשרים הבינאישיים שהוא יוצר, על תפיסתו העצמית, על תפקודו בעולם ועל הדיאלוג שלו עם עצמו ועם אחרים. גישה זו מאפשרת לשפוך אור על תכנים וקונפליקטים פנימיים, מודעים ולא מודעים, מתוך הבנה שאלו משפיעים על האדם לא פחות, ואפילו יותר, מאלו המודעים. טיפול דינמי שם לרוב דגש מיוחד על קשרים משמעותיים שאדם חווה בעברו ועל האופן בו הם משפיעים על טיב הקשרים שהוא יוצר בהווה. ההנחה היא שאדם המבין באופן מעמיק את עולמו הפנימי על רבדיו השונים, יוכל להתמודד טוב יותר עם קשיים בהווה ולשנות דפוסי התנהגות שמעכבים אותו בהשגת מטרותיו.

 

במקרים מסוימים, הטיפול הדינאמי ישים דגש על הקשר שנוצר בחדר הטיפול עצמו, ובאופן בו קשר זה משחזר קשרים מחוץ לחדר. כך, דרך הקשר הטיפולי, עשויים לקום לתחייה תהליכים התפתחותיים רלוונטים, ויש אפשרות לאיתורם של קונפליקטים וחסכים מוקדמים ולבנייתו של מבנה מנטלי שלם יותר. בשל כך, באופן מסורתי, הטיפול הפסיכודינמי הנו לרוב מעמיק וממושך, ומבוסס על קשר אשר מופרד מהעולם שבחוץ.

 

​נהוג לסמן את תחילתו של טיפול דינאמי בתיאוריות הפסיכואנליטיות של זיגמונד פרויד. עם זאת, כיום, טיפול דינאמי מהווה מטריה רחבה לעשרות סוגים וגישות טיפוליות אשר משולבות במהלך הטיפול.

טיפול דינאמי מתקיים לרוב בתדירות של אחת לשבוע, ובמהלכו, בין היתר, נעשה ניסיון לחקור את הלא מודע של המטופל. אותו איזור בו דרים בצוותא רגשות כמוסים מהעבר, פנטזיות, חוויות קשות או נפלאות, חרדות, התקבעויות ומשאלות. אותו איזור בו נמצא הבסיס לאופן בו אנו חושבים ומבינים את העולם, בו נוצרים אבני הבניין לחלומות וליצירות אומנות. חקירה זו נועדה "להעלות" חוויות ותפיסות מן הלא מודע אל המודע, ובכך לאפשר הבנה, בחירה ובהירות רבה יותר לדברים שמניעים את האדם. מעבר זה מן הלא מודע למודע, יאפשר לאדם לחיות את חייו עם הבנה ושליטה רבות יותר, ותוך חווית חיים עשירה ומגוונת. כמו כן, יאפשר לאדם להכיר את עצמו ברבדים קיומיים ונפשיים עמוקים, לוותר על דפוסי התנהגות וחשיבה הרסניים ולמצוא דפוסים יעילים יותר.

 

לעיתים נראה שיש קושי להגדיר מהם ה"כלים" הטיפוליים בהם המטפל עושה שימוש במהלך טיפול דינאמי. ניתן לאמר, שתפקידו של המטפל, הוא לזהות את החלקים הלא מודעים אצל המטופל, שבאים לידי ביטוי דרך אסוציאציות, חלומות, התנהגות, שפת גוף וכמובן, תיאור התנהגויות ואירועים מחיי היום יום. תוך שימוש בניסיון, הקשבה, אמפתיה, רגישות, ידע תיאורטי, ואפילו מתוך החוויות שלו עצמו, המטפל יזהה אלמנטים לא מודעים בחייו של המטופל, ויתווך לו אותם דרך שיקוף או פרשנות.  

 

מטרת טיפול דינאמי היא לתת מענה והקלה לקשיים הקשורים ברגשות, מחשבות והתנהגות, ולהוביל לצמיחה פנימית ובין-אישית. טיפול פסיכודינמי מתאים לכל מי שמרגיש שאינו מצליח להפיק מחייו את המירב, שמתמודד עם מצוקה רגשית ושחווה קשיים בהתמודדות עם משימות שונות העומדות בפניו. 

באופן ספציפי טיפול דינאמי מתאים לסובלים מההפרעות חרדה (הפרעת חרדה מוכללת, פוביות ספציפיות, התקפי חרדה, אילמות סלקטיבית, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הפרעות במצב רוח (דיכאון, הפרעה בי-פולרית), קשיים ביחסים בין אישיים (קשיים במיומנויות חברתיות, קשיים זוגיים, קושי ביצירת קשר, חרדה חברתית, דימוי עצמי נמוך), משברים אישיים (פיטורין, גירושין, התמודדות עם אבל, אובדן, טראומה) והפרעות בהתנהגות (קשיי התארגנות ובקרה, ניהול כעסים, וויסות רגשי, הפרעת קשב וריכוז), הפרעות אכילה (אנורקסיה, בולמיה, אכילת יתר) ועוד. 

לפרטים נוספים אודות טיפול פסיכודינמי אתם מוזמנים ליצור קשר עם הקליניקה ונשמח להתאים לכם את המטפל המתאים ביותר.

© 2017 by Moshe Ron Glait for haclinicapsy.com