ביו-פידבק

ביו-פידבק הינה מערכת ממוחשבת המנטרת בזמן אמת מדדים של נשימה, דופק ושינויים בחום הגוף. בעזרת הביו-פידבק המטופל לומד לשלוט על האופן בו המחשבות והרגשות משפיעים על הלחץ אותו הוא חש. הביו-פידבק הינו טיפול לא פולשני וללא תופעות לוואי, המכיל בין היתר משחקים המגבירים את המוטיבציה של המטופל ומלמדים אותו לשלוט ברמות הלחץ שלו דרך משחק. 

מיינדפולנס

זהו תהליך פסיכולוגי של התבוננות פנימה והבאת תשומת לב מכוונת למתרחש בזמן הווה. בתרגול מיינדפולנס ישנו ניסיון להתבונן במחשבות וברגשות מבלי לשפוט או לגנות, מבלי להגיב ומבלי להיסחף - רק להתבונן. ויתור על ההזדהות עם כל מחשבה ורגש מוביל לראיה בהירה יותר של המציאות ופותח את האפשרות להגיע למצב עמוק של רגיעה ושקט. כחלק מטיפול פסיכולוגי, תרגול מיינדפולנס עוזר בכיוון הטיפול למטרות המתאימות, ובהתגברות על מכשולי החשיבה המילולית שעלולים להקשות על התהליך הטיפולי. 

הדרכות הורים

בהדרכת הורים מטפלים בקשר שבין ההורה לילד דרך הבנת הקשיים היחודיים שמאפיינים קשר זה. כיוון שתהליכי התפתחות בילדות מובילים לשינויים רבים בפרקי זמן קצרים, יש חשיבות גדולה לגמישות הורית ולנכונות לנסות גישות חדשות. התפתחות משותפת של הקשר בין ההורה לילד הינה הבסיס להתמודדות עם קשיי גדילה והתפתחות נורמטיביים. הדרכה הורית מתקיימת בדרך כלל בנוכחות שני ההורים ללא הילד, כאשר המטרה הינה לצייד את ההורים בכלים ותובנות לגבי הגורמים לקושי שנוצר בקשר עם הילד. הדרכות הורים יכולות להתקיים ללא טיפול פרטני בילד או במקביל לטיפול בילד, בהיקף ותדירות משתנים.

טיפול באומנות

טיפול רגשי, בו מתאפשרת גישה אל עולמו הפנימי של האדם דרך תהליך היצירה. בתהליך זה, דרך המפגש שבין המטפל, המטופל והיצירה מתאפשרת תקשורת החוקרת את עולמו הרגשי של המטופל. בטיפול באומנות נעשה שימוש בכלים אומנותיים ככלי התערבות, בנוסף לתיאוריה מעולם הפסיכותרפיה. בתקשורת זו משמשות השפה הסימבולית, הדימויים והמילים בערבוביה, ונותנות משמעות ליצירה ולמפגש המשותף. ובכך מסייעות להביע ולהבין מחשבות ורגשות. התכנים מעובדים דרך שפת האומנות, כאשר דרך השימוש בחומר מתאפשר גילוי עצמי ראשוני, נטול עכבות.

© 2017 by Moshe Ron Glait for haclinicapsy.com