top of page
Pencil and notepad

הַבֹּקֶר בָּא תָּמִיד - קבוצת כתיבה

גילאי 60 ומעלה

"לפעמים אני שואלת את עצמי", אמרה וונדי, "אם באמת עפתי בעבר!

"כן, אמא", אמרה לה ג'ין, "את עפת".

"אה, אילו ימים טובים היו הימים שידעתי לעוף".

"ולמה, אמא, אינך יכולה לעוף עכשיו?"

"כי אני מבוגרת, ג'ין. כשאנשים מתבגרים ומזדקנים, הם שוכחים כיצד מעופפים".

"ולמה הם שוכחים זאת?"

"כי שוב אינם עליזים ותמימים, קלילים וחסרי-לב כמו הילדים, רק אלה מסוגלים לעופף"

                                                                                   (ג'ימס מתי ברי – "פיטר פן")

ד"ר ליאור גרנות

ביבליותרפיסטית ומשוררת

%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%9C%

ביבליותרפיסטית ומשוררת. מטפלת בקליניקה פרטית במבוגרים באמצעות ביבליותרפיה ופסיכותרפיה, מרצה במכללה האקדמית תל-אביב יפו במכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה, מנחה קורסי ביבליותרפיה למטפלים, סדנאות כתיבה וקבוצות ביבליותרפיה. מחברת הספר: "כיצד מרפאת הביבליותרפיה? כתיבה, ילדות, שיר".

השם של קבוצת הביבליותרפיה "הַבֹּקֶר בָּא תָּמִיד" נלקח משם ספרה של המשוררת היפנית שיבטה טויו שהחלה לכתוב שירה לאחר גיל תשעים. ספרה הראשון פורסם בהיותה בת 98 ונמכר ביותר ממיליון וחצי עותקים ביפן.

בקבוצה תתאפשר לכם התבוננות – באמצעות כתיבה שלכם ושיח עם שירי משוררות ומשוררים – על חייכם בציר הזמן ומתן מקום למנעד הרגשות שהתבוננות זו מביאה עמה, מציאת משמעות בהווה, גילוי עצמכם כאנשים כותבים ויוצרים. תמצאו בתוככם את אותו אזור נפשי שיכול לעופף ותאפשרו לעצמכם את המעוף.

בצעירותנו אנחנו מאפשרים לעצמנו להיות נאמנים ללבנו ולהביע את מנעד רגשותינו בעולם: עצב, פחד, שמחה.

עם השנים – בתוך תהליכי החִבְרוּת שאנו עוברים – אנחנו הולכים פעמים רבות אחר נורמות חברתיות,"המצופה" וה"הצריך"ופחות מקשיבים ללבנו. לעתים אנחנו ממש נשבים במרוץ החיים: עול הפרנסה, היומיום, הדאגה למשפחה, השגרה, ובתוך זה שוכחים כיצד מעופפים...

בגילאי 60 ומעלה מתאפשרת לעתים–ולפעמים גם נכפית–האטת המרוץ, שמביאה עמה את האפשרות להתבוננות בציר הזמן: *העבר: מה עשיתי והגשמתי, מה רציתי להגשים ולא הגשמתי, מה התגשם מבלי שתוכנן *העתיד: מחשבות ותחושות כלפי מה שהוא צופן עבורנו *ההווה: מהן שלל המשמעויות שאנחנו יכולים למצוא כיום בהווה שלנו וכיצד אנחנו יכולים היום ממש לאפשר לעצמנו להתנסות ולחוות דברים שרצינו אבל לא התאפשרו לנו. 

כל מפגש יהיה סביב נושא מסוים: יובאו שירי משוררים העוסקים באותו נושא ותוצע כתיבה באמצעותם (למשל: בחירת שורות מהשירים שמדברות אליכם והמשכן בכתיבה משלכם; כתיבה אל הדובר.ת בשיר, כתיבה סביב זיכרון שלכם וכו'). לאחר הכתיבה, תשתפו את הקבוצה בטקסטים שכתבתם ויתקיים שיח קבוצתי באווירה רואה, מכילה ומהדהדת כוחות.

מי:​ הסדנה תועבר ע"י ד"ר ליאור גרנות - ביבליותרפיסטית ומשוררת. 

מתי: 10 ימי ראשון ראשון אחת לשבועיים | 5.2.23 | 11:15 ל-12:45

 

כמה: 1900 ש"ח כולל מע"מ

איפה: בר גיורא 12 רעננה.

איך: 053-3262345 (אילה)

מה זה בכלל ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה הינה גישת טיפולית העושה שימוש בטקסטים כאמצעי להעצמה, עם יחידים וקבוצות, ילדים ומבוגרים. דרך השיח באמצעות הטקסטים, ניתן ניתן לגעת בתכנים נפשיים עדינים ולעבדם באופן מעמיק ובטוח. פעמים רבות, ישנם נושאים שלא קל לדבר עליהם באופן ישיר, או שקשה למצוא את המלים הנכונות והמדויקות לביטוי הרגשות הקשורים בהם. דרך הטקסט הספרותי - באמצעות דיבור דרך דמות מסוימת, בחירת שיר, כתיבת מכתב לדמות, המשך כתיבה של שורה בשיר  ועוד – ניתן להביע באופן מדויק רגשות ומצבים נפשיים שונים על מורכבותם ובכך להגיע לרבדים עמוקים בנפש.

לקבוצות נוספות בקרו אותנו באתר ובדף הפייסבוק שלנו. 

מרכז הקליניקה הוקם במטרה לתת מענה טיפולי ואבחוני רגיש ומקצועי. אנו מאמינים שטיפול רגשי הינו בראש ובראשונה מפגש אנושי שמטרתו להוביל להכרה מעמיקה של המטופל את עצמו, להתמודדות יעילה ויצירתית עם קשיים ולהתפתחות אישית ובינאישית.

אנו מאמינים שעל מטפלים להיות בתהליך מתמיד של התפתחות מקצועית ואישית על מנת שיוכלו לפגוש את האדם שמולם כשלם. משום כך, על מנת לאפשר למטפלים במרכז להתפתח מבחינה מקצועית ואישית, אנו מעבירים הכשרות וקבוצות בסימן התפתחות אישית ומקצועית.

בתקופה האחרונה, החלטתנו לפתוח את ההכשרות והקבוצות לכל מי שמבקש להרחיב את ארגז הכלים האישי והטיפולי שלו, ולהפוך להיות אדם שלם יותר. 

bottom of page