ביבליותרפיה

ככלי להתערבות בטיפול

ביבליותרפיה הינה גישה לטיפול רגשי מתחום הטיפולים בהבעה ויצירה. הביבליותרפיה עושה שימוש במפגש עם טקסטים ספרותיים – קריאה וכתיבה – למטרות טיפוליות עבור יחידים וקבוצות, ילדים ומבוגרים.

 

מטרות הקורס הנן הכרות עם איכויותיו התרפויטיות של הטקסט ככלי טיפולי ומתן כלים לטיפול ביבליותרפי בהתאם למצבים רגשיים שונים ולמטופלים שונים.

 

הקורס משלב התנסות מעשית של המשתתפים באמצעות תרגילי ביבליותרפיה קבוצתיים ואישיים. כמו כן, ישולבו בקורס התייחסויות תיאורטיות וניתוחי מקרה של המשתתפים.

הקורס מיועד לאנשי טיפול, חינוך וייעוץ בתחומים שונים 

הנחיה:​ הקורס יועבר ע"י ד"ר ליאור גרנות - ביבליותרפיסטית. 

היקף: 30 שעות אקדמאיות

מועד: 10 ימי רביעי רצופים בין התאריכים 21.4.21 ועד 23.6.21 בין השעות 10:00 ל-12:15.

 

עלות: 2500 ש"ח כולל מע"מ.

למשתתפים תוענק תעודת השתתפות בהכשרה.

מטפלת בקליניקה פרטית בתל-אביב באמצעות פסיכותרפיה וביבליותרפיה. מנחה קבוצות ביבליותרפיה ומלמדת קורסים בביבליותרפיה עבור אנשי טיפול. מחברת הספר "כיצד מרפאת הביבליותרפיה? כתיבה, ילדות שיר"

ד"ר ליאור גרנות - ביבליותרפיסטית ומשוררת

מה זה בכלל ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה הינה טיפול רגשי העושה שימוש בטקסטים כאמצעי טיפולי, עם יחידים וקבוצות, ילדים ומבוגרים. דרך השיח באמצעות הטקסטים, ניתן ניתן לגעת בתכנים נפשיים עדינים ולעבדם באופן מעמיק ובטוח. פעמים רבות, ישנם נושאים שלא קל לדבר עליהם באופן ישיר, או שקשה למצוא את המלים הנכונות והמדויקות לביטוי הרגשות הקשורים בהם. דרך הטקסט הספרותי - באמצעות דיבור דרך דמות מסוימת, בחירת שיר, כתיבת מכתב לדמות, המשך כתיבה של שורה בשיר  ועוד – ניתן להביע באופן מדויק רגשות ומצבים נפשיים שונים על מורכבותם ובכך להגיע לרבדים עמוקים בנפש.

טיפול ביבליותרפויטי נעשה באמצעות שיחה, כמקובל בטיפול פסיכולוגי המבוסס על הגישה הדינאמית. בתוך השיחה הטיפולית עשויים להשתלב טקסטים שונים שמביאים המטפל או המטופל. במקרים מסוימים בטיפול עצמו תתבצע כתיבה של טקסט אשר תסייע לעבד תכנים שונים שעולים בטיפול.

 

טיפול ביבליותרפויטי מאפשר משחק עם השפה ושימוש במלים אחרות מלבד המלים ה"רגילות" שאנו משתמשים בהן ביום-יום שלנו. משחק זה עם השפה מרחיב את גבולותיה ובכך מאפשר אופני התבוננות חדשים ועיבוד מעמיק של תכנים שונים.

​מטרות הקורס

‎מטרות הקורס הנן הכרות עם איכויותיו התרפויטיות של הטקסט ככלי טיפולי ומתן כלים לטיפול ביבליותרפי בהתאם למצבים רגשיים שונים ולמטופלים שונים. הקורס ילמד את יסודות הביבליותרפיה, ויכלול התנסויות מעשיות, זאת על מנת לאפשר למטפלים להשתמש בכלי השיטה בחדר הטיפולים. משתתפי הקורס ילמדו ל"חשוב את המטופל" באמצעות הביבליותרפיה, ולהשתמש בטקסטים כערוץ תקשורת נוסף בטיפול. כמו כן, בקורס תתקיים אפשרות לחשיבה משותפת על מטופלים באמצעות טקסט, ותהיה עזרה בבחירת טקסטים מתאימים למטופל ומחשבה משותפת על אופן העבודה עמם.

 

​מבנה הקורס

שיעור ראשון - מהי ביבליותרפיה; כוחה המרפא של הספרות ואיכויותיו התרפויטיות של טקסט ספרותי.

שיעור שני - הטקסט כמרחב בטוח ואפשרויות העבודה עם טקסט כקול שלישי. 

שיעור שלישי - לחשוב את המטופל באמצעות טקסט ולשמוע את הד קולו מתוך הטקסט. 

שיעור רביעי - שיקולים בבחירת טקסט לטיפול.

שיעור חמישי - טקסט כמצע לדיאלוג: כיצד לקיים דיאלוג באמצעות טקסט.

שיעור שישי - ייחודיות שפת השירה כמתמללת את הבלתי ניתן לתמלול הנפשי.

שיעור שביעי - ספרות ילדים בטיפול במבוגרים ומרחב פוטנציאלי.

שיעור שמיני - כתיבה בטיפול וה"עצמי האמיתי" הויניקוטיאני.

שיעור תשיעי - התבוננות עצמית מקצועית באמצעות מפגש עם טקסט.

שיעור עשירי - טקסטים שמדברים פרידה.

 

למי מיועד הקורס:

הקורס מתאים לאנשי טיפול וייעוץ מדיסיפלינות שונות עם ניסיון טיפולי, אשר מעוניינים להעשיר את כלי ההתערבות שלהם בטיפול וללמוד כיצד ניתן לשלב מפגש עם טקסטים בעבודתם, אשר יתרום לשיח טיפולי חי, יצירתי ומעמיק. 

להכשרות מקצועיות נוספות בקרו אותנו באתר ובדף הפייסבוק שלנו. 

מרכז הקליניקה הוקם במטרה לתת מענה טיפולי ואבחוני רגיש ומקצועי. אנו מאמינים שטיפול רגשי הינו בראש ובראשונה מפגש אנושי שמטרתו להוביל להכרה מעמיקה של המטופל את עצמו, להתמודדות יעילה ויצירתית עם קשיים ולהתפתחות אישית ובינאישית.

אנו מאמינים שעל מטפלים להיות בתהליך מתמיד של התפתחות מקצועית ואישית על מנת שיוכלו לפגוש את האדם שמולם כשלם. משום כך, על מנת לאפשר למטפלים במרכז להתפתח מבחינה מקצועית ואישית, אנו מעבירים הכשרות מקצועיות במגוון תחומי טיפול.

בתקופה האחרונה, החלטתנו לפתוח את ההכשרות המקצועיות לכל מי שמבקש להרחיב את ארגז הכלים הטיפולי שלו, ולהפוך להיות מטפל, ואדם שלם ומקצועי יותר. 

מכיוון שהקליניקה הינה בראש ובראשונה מרכז טיפולי, ההכשרות נעשות באוריאנטציה טיפולית, ומתוך הכרה עמוקה עם עולם הטיפול והנפש. אנו שמים דגש על קורסים מקיפים ומלאים, מרצים מורשים ע"י גופים רשמיים, כיתות קטנות, מרחבי הדרכה נפרדים וליווי הקורס בחומר לימוד נגיש ומקצועי.